ŚLADAMI CYGAŃSKICH TABORÓW I PAPUSZY

dodano: 14.10.2015
autor: Halina Wołodko
„Nie przyszłam do was po wasze pieniążki,…
przychodzę, żebyście czarnej nocy nie czynili w biały dzień.”
Papusza

Taką sentencją można opisać życie bohaterki książki Angeliki Kuźniak - Papusza, którą omawialiśmy na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach.

„Nie była Papusza zwykłą Cyganką, choć żyła życiem swojego taboru, ukradła niejedną kurę czy królika i była bita przez męża, bo takie jest cygańskie prawo i takie było cygańskie życie. Ale ona jedna potrafiła wyrazić swoją miłość do cygańskiego losu, opiewając go w ułożonych przez siebie wierszach i piosenkach, które przynosiły jej sławę wśród ludzi kochających sztukę, a wzbudziły do niej nienawiść cygańskiej braci, która ukarała ją wygnaniem za to, że była od nich inna. Papusza to nasza „poetka przeklęta” nieuznana przez swoje środowisko, bardzo oryginalna, nienaśladująca nikogo, zakochana w przyrodzie, wzruszająca.”

Książka wzbudziła wiele emocji przenosząc nas do innego świata oraz kultury, która była i jest obok nas. Każdy przecież spotkał się z cyganami, widzieliśmy wędrujące tabory, czy też cyganki, które proponowały wróżby. Całość zilustrowana jest ciekawymi zdjęciami, które przedstawiają realia życia cygańskiej społeczności, jak i samej Papuszy.

Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po lekturę Angeliki Kuźniak – Papusza.