CZŁOWIEK, KTÓRY MÓGŁ ZMIENIĆ LOSY ŚWIATA

dodano: 17.06.2014
Autor: Halina Wołodko
Dnia 12.06.2014 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach i na terenie całej Polski o godzinie 18.00 uczczono pamięć bohatera Polski Jana Karskiego, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim Witold. Jest to ogólnopolska akcja, ponieważ w tym roku obchodzony jest rok Jana Karskiego, najsłynniejszego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.

Świadectwo historyczne, zarazem emocjonującą opowieść pozwalającą zrozumieć życie w okupowanej Polsce przedstawił w książce TAJNE PAŃSTWO. Książka Karskiego łączy dwa niezwykle ważne dla nas wątki historii II wojny światowej, czyli tragedię Żydów oraz dramatyczną historię niemieckiej okupacji w Polsce i polskiego ruchu oporu. Jednocześnie jego działalność jest oskarżeniem wszystkich tych, którzy w Polsce, Europie czy USA zachowali się wobec Zagłady obojętnie.