BIBLIOTECZNY RAJD ROWEROWY INSPIRACJĄ DO AKTYWNEGO WYPOCZYNKU I ZABAWY Z LITERATURĄ

dodano: 12.05.2017
autor: Jadwiga Hajduk, Zofia Janczewska
Dnia 6 maja (sobota) przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Korszach zadziało się coś niesamowitego. W godzinach przedpołudniowych zebrał się tu tłum młodzieży, dorosłych i seniorów. Mogliśmy zobaczyć tu całe rodziny, nawet kilkupokoleniowe. Po zapoznaniu się z regulaminem rajdu oraz ozdobieniu rowerów rozpoczął się I Biblioteczny Rajd Rowerowy. Trasa była bardzo malownicza, a mianowicie KORSZE - GLITAJNY- PARYS - POMNIK - DROGOSZE. Punktem docelowym był Pałac w Drogoszach. Piękna pogoda sprzyjała wolnej jeździe i podziwianiu pięknych krajobrazów naszej Gminy.

Pierwsza część trasy wiodła szosą przez miasto, a następnie nastąpił zjazd na ścieżkę rowerową, która zaprowadziła nas do miejscowości Glitajny, gdzie dołączyli kolejni rajdowicze, a następnie do wsi Parys, gdzie czekała na nas grupa z Sątoczna.

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę. Minęliśmy wieś Pomnik i pięknym malowniczym lasem zmierzaliśmy do celu. Pierwsi rajdowicze dojechali po godzinie do mety, która znajdowała się przed Pałacem w Drogoszach. Na wszystkich czekała tam Pani, która oprowadziła nas po Pałacu i przedstawiła krótką historię.

Następnie udaliśmy się na plac „Ścieżka zdrowia”. Tam zorganizowaliśmy wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek oraz ziemniaków. Organizatorzy zadbali o stronę rozrywkową organizując szereg konkursów, a były to m.in. krzyżówki, kalambury, zagadki, itp. Hasła konkursów i zabaw związane były z książkami, czytaniem, aktywnym wypoczynkiem, rowerami, bibliotekami, itp. Odbył się również konkurs na najpiękniej udekorowany rower. Każdy uczestnik otrzymał drobną nagrodę. Był również czas do posiedzenia na trawie i poczytania. Czytaliśmy m.in. utwór pod tytułem „Mój przyjaciel Kemushi” przy użyciu teatrzyku Kamishibai, czyli teatrzyku obrazkowego. Była to nowa forma przekazu, dlatego zainteresowała nie tylko dzieci. Dorośli również z wielkim zainteresowaniem wysłuchali pięknego opowiadania.

Nie obyło się bez przygód. Jedna z uczestniczek uszkodziła sobie rower, ale nasze pogotowie techniczne w osobie Pana Witka szybko przyszło z pomocą. Rower wylądował w zakładzie wulkanizacyjnym i po kilku minutach był gotowy do drogi powrotnej.

Uczestnikami I Rajdu byli mieszkańcy Korsz, Kraskowa, Równiny Górnej, Glitajn i Sątoczna. Najstarszy uczestnik liczył 74 lata, a najmłodszy 4 latka.

Rajd był również okazją do rozpropagowania akcji Bookcrossing, polegającej na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych – wszystko po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Tym razem miejscem tym były wiaty na trasie rowerowej. Bookcrossing to nic innego jak książka w podróży, książka krążąca między czytelnikami. Akcja narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, dziś znana jest w ponad 130 krajach na całym świcie. Jej główny cel to podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowania faktu czytania.

Nasz rajd rowerowy to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto i okolicę, mogli przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach i zainteresowaniach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu, między innymi Pani Ani i Witkowi z Korsz za asekurację samochodową i pomoc techniczną. Pani Jadwidze i Januszowi z Kolwin za załatwienie spraw formalnych związanych z możliwością obejrzenia Pałacu w Drogoszach i skorzystania z placu „Ścieżki zdrowia” oraz przygotowanie i zorganizowanie ogniska i kijków do smażenia kiełbasek.

Rajd cieszył się ogromnym aplauzem wśród uczestników, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych rajdach, na które (jak zapewniali) będą czekali z niecierpliwością. Biblioteka jako organizator na pewno ich nie zawiedzie i już teraz zaprasza na kolejny rajd, który odbędzie się w pierwszej połowie czerwca.