BEZPIECZNY INTERNET DLA NAJMŁODSZYCH

dodano: 08.03.2017
autor: Jadwiga Hajduk
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Pomimo, że DBI obchodzony jest 7 lutego to w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach zajęcia trwały przez cały miesiąc luty oraz na początku marca. Bezpieczeństwo w sieci to bardzo ważny temat dla każdego użytkownika Internetu, ponieważ każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta, a korzystają coraz młodsi użytkownicy. Często nie mają oni świadomości zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci lub te zagrożenia bagatelizują. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie najmłodszych do korzystania z sieci i wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie.

Prowadzone zajęcia miały charakter zabawy i dostosowane były do wieku odbiorców. Poprzez zabawę i towarzyszącą przy tym dyskusję oraz na podstawie obejrzanych filmów animowanych, dzieci mogły skonfrontować usłyszane i obejrzane sytuacje z własnymi doświadczeniami. Dzieci chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami na temat korzystania z komputerów i Internetu.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in.: o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat, o tym jak bezpiecznie poruszać się po Internecie, jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie i na co zwracać szczególną uwagę podczas korzystania z Internetu, czego unikać w sieci i jakie zagrożenia niesie za sobą Internet.

W odbywających się zajęciach w ramach kampanii „Dzień Bezpiecznego Internetu” wzięło udział 144 uczniów.