BAJKOWA NOC - DUSZKI

dodano: 15.07.2015
autor: Iwona Ciunczyk, Anna Szumkowska
„Żyją w lesie małe duszki, które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki i do pracy zapał wielki.
Duszki, duszki, duszki leśne...”

Filia Biblioteczna i Świetlica Wiejska w Garbnie na koniec drugiego tygodnia wakacji z piątku 10 lipca na sobotę 11 lipca przygotowała dla dzieci w wieku 7-12 lat niezwykłą imprezę - „Bajkową noc - duszki”.

Po godzinie 18-tej w piątek przybyło na świetlicę osiemnaścioro dzieci ze śpiworami i poduszkami, po rozłożeniu się wszyscy siedliśmy do wspólnej kolacji, aby nabrać siły na dalsze atrakcje, a przygotowaliśmy ich nie miara. Na początek odbyły się gry i zabawy sportowe, gdzie najbardziej cieszyły się przechodzenie pod liną i tunel z przeszkodami. Po wysiłku sportowym dzieci wzięły udział w zajęciu plastycznym przygotowanym przez panią Anię - opiekunką świetlicy. Na czarnych kartkach z brystolu uczestnicy wykleili białymi patyczkami duszki. Dzieciom ta praca bardzo się podobała, duszki wyszły bardzo ładne i sympatyczne.
Następnym zadaniem dla uczestników było szukanie duszków ukrytych w pomieszczeniach budynku Świetlicy. Każde dziecko dostało tyle cukierków ile znalazło duszków. O godz. 22.00 ponownie wszyscy siedliśmy do stołu, aby zjeść urodzinowe ciasto i zaśpiewać sto lat solenizantowi o imieniu Kacper (zbieg okoliczności), który brał udział w nocce i miał 10-te urodziny. Po odśpiewaniu i zjedzeniu ciacha ruszyliśmy w tańce przy tegorocznych hitach muzycznych.
Podczas tańców odbywały się konkursy za , które uczestnicy dostawali nagrody. Dzieciom umilał czas sympatyczny duszek Kacperek, który krążył między półkami w Bibliotece. Przed pójściem spać każdy z milusińskich dostało malutką latareczkę, aby sobie poświeciło w ciemności. Zabawy trwały do późnej nocy, po czym część dzieci, zmęczonych licznymi zabawami jak samymi emocjami poszła spać. Noc przeróżnych zabaw zakończyła się wyświetlaniem bajek miedzy innymi o przyjaznym duszku o imieniu Kasper. Byli i tacy jak Alan, Julka i Klaudia, których sen dopiero zmorzył o godz. 6.00. Po wspólnym śniadaniu i sprzątaniu pojawili się rodzice ,aby odebrać swoje zmęczone, a zarazem szczęśliwe i nasycone niesamowitymi wrażeniami pociechy.

„Bajkowa Noc - duszki” ma na celu nawiązanie do opowieści i baśni dla dzieci, w których występują duchy i pokazanie dzieciom różnorodnej tematyki książek oraz umiejętności pokonywania lęku i radzenia sobie ze strachami, które okazują się być bardziej śmieszne niż straszne.