1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

dodano: 31.03.2016
autor: Halina Wołodko
W obecnym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski, który był jednym z najważniejszych wydarzeń historii polskiej państwowości.

Chrzest Polski , od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności, został zapoczątkowany 14 kwietnia 966 roku przez chrzest Mieszka I. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Według opinii historyków bez tego aktu Polski, jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać. Akt przyjęcia chrztu uczynił z Mieszka I władcę równego innym władcom chrześcijańskim w ówczesnej Europie. Do Polski zaczęli napływać duchowni , którzy służyli pomocą władzy i tworzyli pierwsze zręby kultury chrześcijańskiej. By zapobiec uzależnieniu się swego młodego państwa od Niemiec, polski książę przyjął chrzest za pośrednictwem Czech. Mogło to się dokonać po poślubieniu przez Mieszka czeskiej księżniczki Dobrawy, która była już chrześcijanką.

Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawę upamiętniającą przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka i jego poddanych oraz wprowadzenie chrześcijaństwa do Polski. Na ekspozycję składają się fotografie, fragmenty najstarszych materiałów źródłowych oraz teksty współczesne opisujące wydarzenia chrztu Polski z 966 roku.

W imieniu organizatorów zapraszamy do obejrzenia wystawy.