„ZAJĄCZEK I JAJKO TO SYMBOLE SŁONECZNYCH I PACHNĄCYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH”

dodano: 26.03.2018
autor: Iwona Ciunczyk, Danuta Demczuk
19 i 23 marca w godzinach rannych w Świetlicy Wiejskiej w Garbnie odbyły się szczególne spotkania z klasą zerową i grupą przedszkolną zorganizowane przez Filię Biblioteczną i Świetlicę Wiejską, gdzie celem było przybliżenie dzieciom tradycji oraz zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

W trakcie zajęć dzieci wymieniały na ilustracjach symbole wielkanocne takie jak: chleb, jajka, sól, chrzan, wędlina, babka i baranek. Następnie umieszczały je w koszyczku. Podczas zajęć maluchy i uczniowie dowiedzieli się o tym, co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku i co każdy pokarm symbolizuje. Najbardziej znanym symbolem jest jajko, które symbolizuje tez rodzącą się do życia przyrodę. Milusińscy wysłuchały recytowanego wiersza „Pisanki”, gdzie chętnie odpowiadały na zadawane pytania związane ze świętami.

Nie zabrakło też części praktycznej, na której starszaki dokończyły wyklejać zajączki, natomiast grupa przedszkolna wycięte z brystolu duże jajko. Pięknie i kolorowo wykonane prace dzieci zabrały ze sobą do domu, gdzie z pewnością będą ozdobą świąteczną.

Zajęciom towarzyszyły piosenki związane ze Świętami Wielkanocnymi, aby milej i przyjemniej się pracowało. Wiele radości sprawiła klasie zerowej i przedszkolakom zabawa ruchowa przy muzyce pt.: „Kwoki, koguty i kurczęta”. Na koniec dzieci zostały poczęstowane z koszyczka jajeczkami czekoladowymi, aby świąteczny nastrój jaki był wyczuwalny podczas spotkania nie opuścił ich przez całe Święta Wielkanocne.