„OD WIOSNY SPORTOWO-AKTYWNIE I ZDROWO” - RAJD ROWEROWY

dodano: 18.06.2020
autor: KSSK Otwarte Drzwi, MGBP Korsze, MOK Korsze
Rajd rowerowy, który odbył się 12 czerwca 2020 r. to jedno z działań realizowanych przez Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Otwarte Drzwi” w ramach zadania publicznego pt. „Od wiosny sportowo-aktywnie i zdrowo”. Współorganizatorami wydarzenia są Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Korszach. Zadanie dofinansowane jest ze środków finansowych Gminy Korsze i ma za zadanie promowanie i stymulowanie aktywnych form spędzenia wolnego czasu oraz popularyzację zdrowego stylu życia.

Wspaniała pogoda, słońce i chęć aktywnego wypoczynku sprawiły, że na starcie przed biblioteką w Korszach stanęło ok. 20 uczestników (w Kraskowie dołączyło kolejne 12 osób). Były to zarówno osoby dorosłe, jak też dzieci pod opieką rodziców. Wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki i przypomnienia najważniejszych zasad, jakie należy przestrzegać podczas rajdu. Każdy z uczestników musiał wcześniej zapoznać się z regulaminem rajdu i podpisać zobowiązanie do jego przestrzegania.

Uczestnicy rajdu zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe ruszyli po godzinie 9 z dziedzińca biblioteki na trasę o długości ok. 10 kilometrów. Trasa wiodła przez drogi gminne mało uczęszczane przez samochody, pośród zieleni, sadów i pól w kierunku Olszynki, Błogoszewa, Kraskowa, do miejsca docelowego, czyli Babieńca. Uczestników rajdu dzielnie asekurował samochodem Pan Jan, który zabrał na pokład osoby, które nie czuły się na siłach aby jechać rowerem, a chciały uczestniczyć w rajdzie. W miejscowości Kraskowo dołączyła do nas spora grupa młodzieży i dorosłych oraz Pani Asia z asekuracją własnym pojazdem samochodowym. Podczas przejazdu grupie dopisywał humor i dobry nastrój, a świadczyły o tym głośne śmiechy i próby śpiewu podczas jazdy.

Po dojechaniu do mety rajdu, czyli placu spotkań w Babieńcu, zrobiliśmy długą przerwę na odpoczynek, pieczenie kiełbasek oraz zabawy i konkursy. W Babieńcu czekało na nas ognisko i miła niespodzianka przygotowana przez Panią sołtys Ewę Skrzydel oraz przedstawicieli mieszkańców. Mogliśmy skosztować przepysznych ciast i słodkości przygotowanych przez gospodarzy.

Zważając na zasady bezpieczeństwa i zdrowie swoje oraz innych, każdy z uczestników, podczas trwania rajdu miał możliwość dezynfekcji rąk środkami dezynfekującymi zapewnionymi przez organizatora.

Po degustacji słodkości i upieczonych kiełbasek, które zapewnili organizatorzy rozpoczęliśmy rywalizacje, zabawy i konkursy, które sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każdy z uczestników miał okazję chociaż raz uczestniczyć w jednej z rywalizacji, ale byli też tacy śmiałkowie, którzy nie opuścili żadnej konkurencji i nie przeszkodził im w tym doskwierający upał. Za każdą rywalizację uczestnicy otrzymywali drobne upominki i nagrody. W czasie trwających zabaw i konkursów powstały nawet wierszyki i piosenka nawiązujące do rajdu, które oceniane były przez samych uczestników. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej.

Wiersze:

1. Babieniec fajna wieś,
wszyscy kiełbasę chcą tutaj zjeść.
Hip-hop- hura, zabawa tutaj trwa.
Wkoło lasy, pola, rzeki,
miejsce w sam raz na wypieki.
Hip-hop- hura, zabawa tutaj trwa.
Przyjechała do nas zgraja, prosto z biblioteki.
Będzie tu przygoda, a czas szybko leci.
Hip-hop- hura, zabawa tutaj trwa,
nawet gorąc nie przeszkodzi nam!

2. Rajd przed nami jest daleki, startujemy spod biblioteki.
Dzieci, młodzież i dorośli, wszyscy razem w gotowości.
Ślimak już wystawił rogi, uciekajcie ludzie z drogi.
Narzekały wciąż dziewczyny - „Lasy, góry i doliny”.
Skończyło się marudzenie, gdy dostaliśmy jedzenie.
Jemy i siedzimy, z dziećmi się bawimy!

3. Każdy powie, że rajd rowerowy to samo zdrowie.
Dla seniorów i dla dzieci czas na rajdzie szybko leci.
Jest przygoda i zabawa, dobre ciasto, smaczna kawa.
Cieszą się seniorzy i radują dzieci bo wspólna zabawa przyjemnie nam leci.

4. Pakuję plecak z kolegami, wyjeżdżamy w podróż rowerami.
Gdy już dojedziemy kiełbaski upieczemy.
W konkursach udział weźmiemy, nagrody zdobędziemy.
Jak już wrócimy, rowery odstawimy.

5. Rajd rowerowy to dla mnie raj. Lubię go naj, naj.
Gdy tylko słońce błyśnie, biorę rower i z domu prysnę.
Po całym dniu wracam zmęczona i zadowolona.

Piosenka:

Godzina ósma, minut czterdzieści, kiedy do pracy ludzie szli.
Wsiadłam na rower z butelką wody i w drogę ruszam na rajd dziś.
Przed biblioteką rowerów dużo, starzy i młodzi ludzie są.
Każdy nakłada swą kamizelkę, przepisy takie teraz są.
Przodem seniorka, a w środku dzieci. Peleton zamknie dziś sam szef.
A podczas jazdy pot ciurkiem cieknie, zadyszka chwyta niejedną z nas.
Ale wesoło jest w grupie jechać, bo przecież mamy na to czas.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w rajdzie i aktywnym wypoczynku, za bezpieczne i radosne pokonanie naszej trasy. Dziękujemy również tym, którzy pomagali w zorganizowaniu tego wydarzenia oraz służyli pomocą podczas jego trwania, czyli wolontariuszom i pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach. Gorące podziękowania kierujemy również do Pani Asi i Pana Jana za asekurację samochodową i pomoc techniczną. Z kolei Pani sołtys Babieńca i mieszkańcom za miłe przyjęcie, poczęstunek oraz przygotowanie i zorganizowanie ogniska.

Zapraszamy już teraz na kolejne rajdy i aktywny wypoczynek.