„CZYTANIE ZBLIŻA” W BIBLIOTECE W ŁANKIEJMACH

dodano: 16.06.2017
autor: Monika Hajduk
„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.”
Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska, „Wychowanie przez czytanie”

W dniach 3-10 czerwca pod hasłem „Czytanie zbliża” odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to największe doroczne wydarzenie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która trwa nieprzerwanie od 2001 roku. Z tej okazji w bibliotece w Łankiejmach dzieci wysłuchały legendy pt. „Złota kaczka” czytanej przez specjalnego gościa - panią Edytę Gościńską, dyrektor banku. Dzieci poznały również specyfikę funkcjonowania banku i zostały obdarowane mnóstwem upominków, co z pewnością uatrakcyjniło spotkanie.

W ramach akcji inna grupa dzieci spotkała się w bibliotece z teatrzykiem Kamishibai. Jest to technika czytania lub opowiadania wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę - scenę teatrzyku. Dzieci podczas spotkania wysłuchały i obejrzały „Legendę o Skarbniku”. Ta nietypowa i dotąd mało znana forma czytania bardzo przypadła dzieciom do gustu.

Czytając najmłodszym, pomagamy im zrozumieć świat, przybliżamy pozytywne wartości, zachęcamy do podejmowania wyzwań, uczymy przeżywać emocje. To tylko niektóre zalety czytania dzieciom, którego nie da się przecenić szczególnie w dzisiejszym świecie pełnym nowych technologii.