W dniach 29-30 maja 2015 roku (piątek, sobota) Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach zorganizowała po raz drugi wycieczkę: „Litwa - szlakiem Józefa Piłsudskiego”. Nasza 2-dniowa wycieczka po Litwie połączyła ważne dla Polski miejsca historyczne - symbole narodowe z wypoczynkiem i pięknym pejzażem.
W ciągu dwóch dni zwiedziliśmy:
Zułów - miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego. Na miejscu dworu, w którym przyszły Marszałek ujrzał światło dzienne, stoi, otoczony niewysokim płotkiem, Dąb Piłsudskiego. Według przekazów drzewo rośnie w miejscu, gdzie znajdowała się sypialnia rodziców i gdzie mały Józef przyszedł na świat.
Powiewiórka - zwiedzanie kościoła katolickiego p.w. Św. Kazimierza, gdzie ochrzczono przyszłego Marszałka Polski. Zachowała się również XVIII-wieczna chrzcielnica, przy której umieszczono kopię aktu chrztu Piłsudskiego.
Piekieliszki - nad jeziorem Żelosa stoi mały dworek należący niegdyś do Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Tutaj naczelnik państwa spędzał letnie urlopy.
Spotkaliśmy się z pracownikiem biblioteki, która mieści się w dworku, gdzie urzędował Józef Piłsudski. Spotkanie to było okazją do zwiedzania tej placówki. W ramach nawiązanej współpracy podarowaliśmy bibliotece w Piekieliszkach książki, wśród których znalazły się pozycje z naszego regionu.
Zobaczyliśmy karaimską kenesę i zamek w Trokach, a przede wszystkim ważne dla Polaków Wilno. Tam profesjonalna i zakochana w Wilnie przewodniczka Pani Barbara pokazała:
Cmentarz na Rossie - grobowiec matki Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka. Pochowano tu jego pierwszą żonę Marię Piłsudską oraz rodzeństwo naczelnika państwa.
Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu - jest najcenniejszą perłą w koronie barokowych zabytków Wilna.
Starówka Wileńska - wędrówki po ulicach i zaułkach Wilna pozwalają wczuć się w prawdziwą i nieuchwytną atmosferę tego czarującego miasta. Kto raz pozna uroki Wilna - pokocha je na zawsze.
Ostra Brama - obecnie dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. Jednakże kilka stuleci temu była to tylko jedna z dziesięciu bram miasta z basztą obronną – jedyna, która przetrwała do dziś. O funkcjach obronnych tej budowli świadczą strzelnice dobrze widoczne na zewnętrznej elewacji bramy.
Główna fasada kaplicy ostrobramskiej pochodzi z późniejszego okresu.
Druskienniki - spacerowaliśmy po parku zdrojowym, gdzie stała willa Poganka, w której Piłsudski spędzał urlop podczas kilkakrotnych pobytów w Druskiennikach. Marszałek bywał tu w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. Willa została wyburzona w 1964 roku z inicjatywy miejscowych władz. Następnie przeszliśmy do Aquaparku, gdzie mieści się pijalnia wód leczniczych. Każdy uczestnik wycieczki za symboliczną opłatą (10 centów) mógł spróbować wszystkich rodzajów wód.
Niemen - rejs statkiem wycieczkowym do miejscowości Liszkawa, gdzie znajduje się pięknie odremontowany Kościół Św. Trójcy i klasztor Dominikanów. Barokowy kościół z XVII w. znany jest z pokrytego srebrem cudownego obrazu Matki Boskiej. Przy Kościele znajduje się kapliczka słupowa Św. Agaty z połowy XIX w. W piwnicach Kościoła znajduje się wystawa sprzętów liturgicznych. Miejscowość Liszkawa liczy 34 mieszkańców, którzy dbają i utrzymują Kościół.
Rejs powrotny do Druskiennik wzdłuż brzegu Niemna, gdzie rozpościera się długie masywne wzgórze zanurzone w rzece. Wzgórze przecina wąwóz dzieląc na Górę Zamkową i Kościelną.
Chociaż program wycieczki był napięty, uczestnicy byli zadowoleni i stwierdzili, że chętnie pojadą ponownie. Wśród wycieczkowiczów panowała iście rodzinna atmosfera.