WIELKANOCNE ZWYCZAJE - BARANKI, PISANKI I INNE NIESPODZIANKI

dodano: 11.04.2017
autor: Anna Szumkowska, Iwona Ciunczyk
7 kwietnia dzieci z klasy zerowej z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przybyły do świetlicy na zajęcia edukacyjne zorganizowane przez Filię Biblioteczną i Świetlicę Wiejską w Garbnie, aby poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne.

Na początku wysłuchały krótkiego opowiadania pt.: „Wielkanoc”, z którego dowiedziały się, że Wielkanoc to radosne święta, którym towarzyszą rozmaite symbole i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najważniejszym symbolem, a jednocześnie ozdobą wielkanocnego stołu jest koszyczek ze święconką. Święcone pokarmy mają zapewnić zdrowie, pomyślność i dostatek. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, co powinien zawierać koszyczek ze święconką i co każdy pokarm symbolizuje:

- jajka (pisanki, kraszanki), symbol rodzącego się życia,
- baranek, symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
- chleb, symbolizuje Ciało Chrystusa i jest oznaką pomyślności, dobrobytu i dostatku,
- chrzan, symbol siły,
- wędlina, symbol płodności i dostatku,
- ser, symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
- sól, symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
- ciasto (babka), symbol wszechstronnych umiejętności.

Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których każdy z uczestników wykonał swój koszyczek - zajączka. Dzieci dostały czekoladowe jajeczka, aby ich koszyczki nie były puste. Prace uczniowie zabrali do domów, które z pewnością będą piękną ozdobą wielkanocną.