NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE W KORSZACH

dodano: 11.09.2017
autor: Zofia Janczewska
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach 2 września po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu - wielkiej akcji promującej klasykę polskiej literatury i czytania w ogóle oraz łącząca Polaków na całym świecie.

Czytanie tegorocznej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego rozpoczęło się w sobotnie przedpołudnie. W klimat epoki opisanej w dramacie uczestników wydarzenia wprowadzili bohaterowie utworu, którzy zatańczyli poloneza - polski taniec narodowy. Parą prowadzącą była Agnieszka Flis oraz Dominik Tomaszewski. Pozostałe pary taneczne to członkowie Klubu Seniora „Pod Dębem” działającego przy Bibliotece.

Kolejnym punktem programu było odczytanie listu Prezydenta Andrzeja Dudy, który tak zachęcał rodaków do czytania tego wspaniałego dzieła:

- „Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczpospolitej. Dziś w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.”

Jako pierwsza rozpoczęła czytanie Dyrektor Biblioteki. Następnie w akcję włączyli się zaproszeni goście, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Korsz. W tle osób czytających wyświetlany był film Andrzeja Wajdy z 1973 roku, będący ekranizacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tym samym tytułem.

Na zakończenie wydarzenia wysłuchano utworu Czesława Niemena - „Miałeś chamie złoty róg”, po czym wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania wyszli przed gmach biblioteki i wspólnie odtańczyli poloneza.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja prowadzona od 2012 r., podczas której publicznie czyta się dzieła wybitnych polskich autorów. Celem akcji jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, jak również wzmacnianie narodowej tożsamości.