MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE W GARBNIE

dodano: 11.12.2017
autor: Iwona Ciunczyk
6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci Świętego Mikołaja - biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłyną w historii jako dobroczyńca. Jest on również patronem marynarzy.

Dziś mało kto pamięta, że 6 grudnia to rocznica śmierci biskupa z Miry. Wszyscy natomiast Mikołajki kojarzą ze starszym, sympatycznym panem, który w czerwonym stroju i z wielkim workiem przemierza ze swoim magicznym zaprzęgiem świat, by w jeden wieczór obdarować wszystkie dzieci. Ta tradycja podobnie jak i wiele innych przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych w latach 30 XX wieku.

I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy którakolwiek z legend o Świętym Mikołaju wyda nam się przekonywująca i czy kiedykolwiek, w którąś uwierzymy. Warto byśmy pamiętali o jednym - dobroć i bezinteresowność są zawsze bezcenne.

W dniu 4 grudnia w godzinach rannych Filia Biblioteczna i Świetlica Wiejska w Garbnie zorganizowała Mikołajki połączone z popularyzacją akcji czytania. Na tę okazję została zaproszona klasa zerowa z pobliskiej szkoły.

Na początku grupa pięciolatków i sześciolatków wysłuchała legendy i opowiadań związanych ze Świętym Mikołajem i tematyką nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu przeczytanych bajek, dzieci odpowiadały na pytania mikołajkowego quizu: „Gdzie mieszka Święty Mikołaj?”, „Jakim pojazdem porusza się po świecie?”, „Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?”, itp.

Podczas spotkania mikołajkowego dzieci dokończyły mikołajka zrobionego z brystolu: wykleiły brodę watą i przepięknie ozdobiły czapkę śnieżynkami. W czasie pracy towarzyszyły piosenki o Mikołaju. Po zajęciach plastycznych zaproszono dzieci do wspólnej zabawy ruchowej „Raz, dwa, trzy Mikołaj patrzy”.

Na zakończenie spotkania mikołajkowego dzieci ze „skarpety” poczęstowały się „świątecznym sopelkiem” i z uśmiechem na twarzy pożegnaliśmy się trzymając w ręku mikołajka. Obiecując, że Mikołaj pojawi się jeszcze w naszych domach, aby zostawić nam prezenty pod choinką w czasie świąt Bożego Narodzenia.