LINK DO PRZYSZŁOŚCI

Autor: Elżbieta Kozłowska
Celem projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Uczniowie klasy III gimnazjum im. „Orła Białego” w Korszach punktualnie o godzinie 12.00 przybyli do biblioteki na umówione spotkanie z młodym profesjonalistą, który od ponad 7 lat zajmuje się marketingiem w Internecie. Paweł Stempniak przybył do nas z Białegostoku.
Po przywitaniu się przyszedł czas na wspólną zabawę mającą na celu przybliżenie i zapoznanie się z niektórymi zawodami. Każdy z uczestników po wylosowaniu kartki z wpisanym zawodem z puli „ zawodów przyszłości” próbował określić się, dlaczego w wybranym zawodzie czułby się dobrze lub z jakich powodów mógłby wykonywać ten zawód. Niektórzy uczniowie wykazali się dobrą znajomością definicji nazw takich zawodów jak np.: nanotechnolog, rezydent, mediator, choć niektóre zawody (coach, copywriter) wywoływały uśmiech na twarzy i natychmiast pojawiało się pytanie; - co to za specjalizacja? Pan Paweł starał się sprostać zadaniu i jak najrzetelniej opowiedzieć o pytanych zawodach. 

Uczniowie dowiedzieli się m.in. na czym polega dana praca, jaką rolę odgrywają w niej nowe technologie. Uzyskane informacje przydadzą się młodym ludziom w niedalekiej przyszłości, kiedy będą musieli podjąć decyzję o wyborze szkoły średniej, która będzie miała wpływ na ich przyszły zawód.
Po rozgrzewce nasz młody profesjonalista Paweł nakreślił młodzieży szkic swojego zawodu mówiąc m.in., że: -„Piszę strategie komunikacji w gąszczu nowych mediów i zajmuję się wdrażaniem planów w życie”. Chociaż w pierwszej chwili widać było zaskoczenie na twarzach gimnazjalistów to po kolejnych słowach Pawła zaskoczenie przeszło w zaciekawienie. Gość mówił m.in. o takich umiejętnościach jak: wykorzystanie Internetu w komunikacji marketingowej, zarządzanie projektami internetowymi, promowanie wykorzystania nowych mediów w komunikacji i marketingu. Te i inne pojęcia starannie i zrozumiale starał się przekazać słuchającej go młodzieży. Dodał także o dalekich podróżach, które go fascynują i ujawnił przy tym odrobinę swojej prywatności. Parę pytań skierowanych do Pawła po części zaspokoiła żądze wiedzy młodych, zapewne przyszłych profesjonalistów. Podsumowując jego wypowiedź młodzież doszła do wniosku, że jeśli naprawdę czegoś bardzo się chce i dąży się do tego, to jest to jak najbardziej osiągalne. 

Czas na chwilę wytchnienia, coś słodkiego czekało w specjalnie przygotowanym bufecie. Ogłoszono pięć minut przerwy.
Pięć minut szybko minęło i nadeszła pora przystąpienia do następnej części programu. Tu gimnazjaliści zmierzyli się z niełatwym quizem o aktualnej sytuacji na rynku pracy w Polsce i na świecie. Do rywalizacji przystąpiły cztery grupy. Zespoły bardzo burzliwie dyskutowały nad każdą odpowiedzią. Każda grupa chciała być najlepsza. Wiedzy szukali w Internecie, tłumacząc się zasadą, „nie liczy się ile wiemy, ale czy wiemy gdzie znaleźć potrzebną informację”. Pytania nie należały do łatwych, ale nasza młodzież wywiązała się, no może nie na szóstkę, ale na pewno zasłużyli na piątkę z plusem. Grupa zwycięska jak i pozostałe grupy otrzymały drobne upominki, które bardzo rozbawiły naszych graczy. 

Całość spotkania młodzież podsumowała wpisując na samoprzylepne żółte karteczki odpowiedź na pytanie „Co najbardziej zainspirowało go podczas spotkania?”

Wspólne zdjęcie z uczestnikami i organizatorami, rozdanie materiałów edukacyjnych i wypełnienie ankiet zakończyło spotkanie.
Mamy nadzieję, że doświadczenie jakie wyniosła młodzież ze spotkania z młodym profesjonalistę wykorzysta w doborze zawodu przyszłości.
Życzymy im powodzenia.

Dziękujemy wolontariuszowi Damianowi za utrwalenie naszego spotkania serią zdjęć i filmu.