KODOWANIA CIĄG DALSZY

dodano: 24.02.2017
autor: Jadwiga Hajduk
Nauka programowania i kodowania zagościła na stałe w naszej bibliotece. To już kolejne zajęcia, które tym razem odbyły się w Filii Bibliotecznej w Garbnie. Na zajęcia zgłosiły się dwie klasy - klasa V i VI.

Zajęcia miały na celu rozwijanie u młodzieży umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia. W dzisiejszych czasach są one niezbędne nie tylko specjalistom, ale wszystkim młodym ludziom - przyszłym pracownikom.

Nauka programowania pozwala lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne, a także sprawia, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informatycznej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować własne projekty i wykorzystywać je dla własnych potrzeb.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zetknąć się ze sztuczną inteligencją - robotyką. Wszystko za sprawą pięciu robotów Finch (zwanych inaczej „płaszczkami”) oraz dwóch robotów mBot.

Młodzież mogła osobiście przetestować Finch-e i mBot-y. Między innymi uczniowie dowiedzieli się, czym jest kodowanie, jak działają roboty i jak z nich korzystać oraz jak reagują na przeszkody. Końcowym efektem zajęć było samodzielne napisanie programu w języku Scratch, a tym samym uruchomienie robotów i zmuszenie ich do wykonywania poleceń sterującego. Młodzież bardzo szybko opanowała sztukę programowania robotów, a one posłusznie wykonywały polecenia.

Zajęcia, oprócz tego, że były ciekawą lekcją, to też stały się świetną zabawą.